Júliusban német barátainknál voltunk nyaralni. Szakmai ártalom, hogy megkérdeztem mivel van kezelve a fapadló és a munkalap. Természetesen viasszal, hangzott a válasz. A magyarázat nem lepett meg, csak az, hogy ezt miért nem bírom megértetni a vevőkkel már évek óta.
A Kedves Vevő bejön az üzletbe, és megveszi a parkettájára vagy a munkalapjára a legolcsóbb lakkot, mert hát ugye szegények vagyunk. A német viszont viaszt vagy olajat vesz, mert ő még szegényebb. Neki nincs pénze olyan drága dologra, mint a lakkozás. Miért is?
Már vásárláskor sem annyival drágább. Egy parkettalakk literje 1500-3000 forintos sávban mozog, egy parketta viasz vagy olaj literje 3500-5000 között van. Csakhogy a lakk 10 m2-t tud literenként, az olaj viszont 15 m2-t, a viasz pedig 20-at. Tehát lehet, hogy kétszer annyiba kerül, de kétszer annyira is elég. A felhordáskor is olcsóbb a viasz és az olaj, hiszen sem speciális szerszámok sem szakember nem kell hozzá. A fenntartása is olcsóbb, hiszen egy évenkénti átpolírozással (puha rongy és viasz/olaj kell hozzá) örök életű, míg a lakkozás ha sérül, akkor az nem javítható, csupán azt tudjuk tenni, hogy ha már túl sok a felületi hiba, a karc, akkor újralakkozzuk a teljes felületet (visszacsiszolás, és a teljes lakkozási művelet megismétlése).A viaszok/olajok alkalmazásával tehát egyrészt spórolunk, másrészt pedig egy magasabb komfortérzethez jutunk: kellemesebb a lakás klímája (természetes páramozgás) és akár mezítláb is sétálhatunk a padlón, mert 2-3 fokkal melegebbnek érezzük a viaszolt/olajozott padlót, mint a lakkozott burkolatot.