2009. május 31., vasárnap

Vizes lakkokkal előforduló meglepetések


Ez a lakk már majdnem kalapácslakk :-)

A lakk már a felkenéskor szétugrik és kisebb-nagyobb felületeken kráteres lesz. Ez bizony olaj, zsír vagy szilikon jelenlétére utal. Lehet, hogy korábban a lakásban használtak valamilyen szilikonos bútorápolót (pl. Pronto, de ma már szinte mindegyik szilikonos). Vagy a kivitelező cipőjét pucolták ki előző este (a cipőápoló is szilikonos). Az is lehet, hogy a kedvenc apósunk csupa jószándékból öntött egy kis lenolajat a lakkba, mert 20 évvel ezelőtt ezt látta a mestertől (na ja, csak az oldószeres lakk volt). Az is lehet, hogy az ecsetet vagy hengert használták korábban valamilyen olajos vagy viaszos anyag kenésére. A lényeg, hogy megtörtént a baj. Mi a megoldás? Mivel utólag nehéz kideríteni, mi okozta a problémát, azért a következő réteg felhordásához használjunk új eszközt (csiszoló, ecset vagy henger) és bontsunk új doboz lakkot. A lakkozást megelőzően csiszoljuk meg a felületet egészen addig, amíg a hiba el nem tűnik, takarítsuk le a felületet alaposan, majd kezdjük el felhordani a lakkot. Elvileg már nem szabadna újra előfordulnia a hibának, mert az első 1-2 réteg lakk már lefedte, lekötötte a szennyeződést, de ha mégis újra jelentkezik a probléma, ismételjük meg a folyamatot.

A felhordáskor jelentkező habosodás száradáskor is megmarad a felületen

Vizes lakkoknál eddig két általam ismert problémából adódott ilyen. Az egyik amikor túl gyorsan szárad a lakk (nyári kánikula, száraz levegő, padlófűtés, túl nagy huzat, stb.) és nincs ideje "kifeszülni" a felületen. Ekkor egyszerű a megoldás: csiszoljuk át a felületet, hogy a hiba eltűnjön, majd szűntessük meg a probléma okát (kapcsoljuk le a padlófűtést, vagy várjunk estig, amíg a kánikula alább hagy) és jöhet a következő réteg lakk. Sajnos a másik eset az, amikor hibás gyártásba futunk bele. Ez elég ritka, én a húsz év alatt egyszer találkoztam ilyennel, de előfordulhat. Ezt leginkább onnan tudhatjuk, hogy a fenti megoldás nem működik. Ilyenkor nagyon fontos, hogy ne dobjuk ki a lakkot, annak fedelét és feliratait, valamint a számlát vagy blokkot, ami igazolja a vsárlást, mert a reklamáció kezeléséhez ezekre lesz szükségünk. Megkereshetjük az üzletet, ahol vásároltuk a terméket, vagy a gyártót/importőrt is (rajta van a dobozon a címe), általában készségesen állnak rendelkezésünkre. (oldószeres lakknál egyébként még az okozhat ilyen jelenséget, ha nem várjuk meg az előző réteg teljes megszáradását).

Száradást követően elválik a vizes lakk a felülettől

Méghozzá szép nagy levelekben. Szinte biztos, hogy korábban valamilyen kemény oldószeres lakkal volt kezelve a felület. Erre a vizes lakk nem tud jól megtapadni. Sajnos itt nincs mese: visszacsiszolni, és jöhet egy oldószeres lakk. Bármilyen büdös is, sajnos itt csak az fog működni. Néha még mindig előfordul, hogy a parkettás nitrolakkal "alapoz", mert a korábbi oldószeres lakkoknál "ez már bevált". Ne higgyünk neki!!! Vizes lakk alá sose kenjünk oldószerest.

Ja és kedves barátaim: nem kell megijedni, hibák mindenhol előfordulhatnak, nyugodtan használjunk csak vizes lakkokat, hiszen a gyermekeink egészsége és a környezeti szennyezések csökkentése egyaránt ezek használatát követeli meg. Jelenlegi tapasztalatok alapján a reklamációk 1 ezrelék alatt vannak, úgyhogy figyelmes használat mellett biztosan jól fog sikerülni a lakkozás.

Kenéskor és száradás közben kifehéredik a lakk és könnyen lekaparható

Tetol a kulcsszó. A Tetol egy égéskésleltető só (illetve sóoldat) amivel a tetőszerkezetet kezelik. Néha előfordul, hogy csupa jószándékból a tetőtérben levő fapadlót, parkettát is lekezelik Tetollal. Sajnos mivel ez az anyag vízben oldható, ezért amikor a vizes lakkot rákenjük ez újra feloldódik, és szétmarja a vizes lakkunkat. Tehát Tetollal kezelt fára vizes lakkot (és lazúrt) nem tudunk kenni. Megoldás: alkalmazzunk oldószeres lakkokat, lazúrokat, ezeknél általában nem jelentkezik a probléma (eddig még sose jelentkezett, de azért jobb az óvatosság, alkalmazzunk próbakenést).

Hívjunk festőt, vagy csináljuk meg magunk?


Az attól függ! A festés legnehezebb és leginkább munkaigényes része a felület előkészítése. Régi festékek eltávolítása, tapaszolás, csiszolás, finomjavítás, újabb csiszolás, stb. Ebbe lehet megizzadni, a festék felhordása már a szép része.

Ha tehát elégedettek vagyunk a felülettel, és csak színt akarunk váltani, vagy felfrissíteni, valószínűleg jól elboldogulunk magunk is. Ha viszont hibákat kell kijavítani, korábbi rétegeket eltávolítani, esetleg vakolni, glettelni, gittelni, akkor jobban járunk, ha festőt hívunk.

Persze azért nem árt referenciát kérni, hogy a "festőnk" látott-e már valaha festéket és ecsetet, mert egy kontárnál még a házilagos kivitelezés is jobb.

Újra él a Cellkolor?


Valaha régen volt egy Cellkolor nevű termék. Amikor indult, úgy 20 éve, az első széria egy kedvező árú és jó minőségű, alapozás nélkül is fémre-fára kenhető festék volt. Aztán hamar utólérte magyar betegség: egyre olcsóbb lett.


Ez persze jelentkezett a minőségben is, emlékszem egyszer úgy 6-7 éve egy idős úr járt nálam az üzletben, Cellkolort keresve. Próbáltam rábeszélni valami jobb minőségű festékre, de ő ragaszkodott hozzá, mert "ez bevált, minden évben ezzel festem a kerítést". Maradt tehát bennem a kérdés,vajon ha egy év alatt lekopik, akkor miért is ehhez ragaszkodik?

Aztán megszülettek a Cellkolor (máshol Celli) reinkarnációi, végül már 3-4 terméket is hívtunk "Cellkolornak", különböző ár és minőségi szinteken.

Az utóbbi néhány évben azonban a Polifarbe Kft. kezelésében új életre kelt a márkanév, és ma már egy teljes termékcsoportot jelöl, alapozótól a vizes zománcig. Újra él tehát a Cellkolor.

Kívánunk neki jó egészséget a következő húsz évre is.